KENDRYA VIDYALAYA RANGE HILLS ESTATE KHADKI PUNE 411020

 

List of Committees for the session 2018-19

OVERALL ACADEMIC INCHRGE FOR Sec & Sr.Sec- Mrs Arlene Gracious VP

OVERALL IN CHARGE OF ALL SUBJECT COMMITTEE MEETING – Mrs Arlene Gracious VP

Grievances Cell of the Vidyalaya - Mrs Arlene Gracious VP/&   Mr Ranjeet Kondhare HM

OVERALL ACADEMIC INCHRGE FOR Primary – Mr Ranjeet Kondhare HM

S.No.

Name of Committees

In-Charges

Associate/s

 

 

 

 

01.

Admissions

Secondary :

Mrs Geeta R.

Mrs Shailja Wani

Mr V N Bhadane

Primary :

Mr Ranjeet K

Mrs Ratna Singh Parihar

Mrs S Kaur

02

CCA

Mrs Atiya Saha

(Sec)

Mrs. Ratna Singh P .Primary

Mrs Rajshree P

Mrs Saroj Pandey

Ms. Deepti./ Mr Kuldeep T

Ms Pooja Tomer/ Mr Ashish Khatri /

Mr Navnath Kaken

03

Time Table & Teacher Leave Arrangement

Mr.C.V.Sridhar

Secondary

Mr A.K.Singh

Mr Anand Shinde

Mrs. Elizabeth Howard, Primary

Mrs. Savita Patankar,

Mr Dutta Jagtap

04

Internal Examination

Mr.D.S.Agham

(Secondary)

Mr A K Singh

Mr Vijay More

Mrs Indrila Mukherjee

Mr S Waghmare (PRI)

Mr. Dutta Jagtap, PRT/ Mr Navnath Kaken

Ms. Shruti Hora, PRT

05

Examinations (CBSE)

Mr D Srinivas

Mrs Leena Saha

Mr.K.S.Angare

06

All competitive Exams (External)

Mr Ranjeet Kondhare

Mr Vijay More

Mr.K.S.Angare

07

All competitive Exams ( Maths Olympiads/Talent Search Exams(related to various subjects)Quiz etc.

Mr.C.V.Sridhar

Mrs Meena Agrawal

Mrs.E.Howard

Mr.D.S.Jagtap

08

Music

Mrs Abhaya Deshpande

Mrs Meena Aggrawal

Mrs Neelam Solanki

09

M&R (School Building)

& CCTV Maintenance

Mr.K.S.Angare

Mr A K Singh

Mr Ranjeet Kondhare

Mr S Waghmare

 

10

Furniture

Mrs Meena Agrawal

Mrs Savita Sharma / Mr Ashish Khatri

Mr V N Badhane /Mr Navnath Kekan

11

Housekeeping, cleanliness

& up-keep

Mr U Saroj-Secondary

 

 

Mr Raju P-Primary

Mrs T Virdi , Secondary

Mrs  Indrila Mukherjee, Secondary

Mr. Datta Jagtap, Primary

Mrs. Anjana Mishra, Primary

Ms. Shruti Hora, Primary

12

Watch & Ward (Security)

Anti Bullying Sefety

Mr U Saroj

Mrs T Virdi

Mrs Indrila Mukherjee

Mrs E Howard

Mr D S Jagtap

13

Library & Readers Club

Mr A K Singh -Sec/

 

 

Mrs E Howard-Primary

Mrs Arlene Gracious VP

Mr U Saroj

Mrs Atiya Saha

Mr Ranjeet Kondhare /Mrs S Kaur

Mr Vijay Bhosale / Mrs Anjana Mishra

14

Computer Lab & Accessories

Mrs Savita Sharma-Secondary

 

 

Mrs Ratna Singh Parihar-Primary

Mrs Saroj Pandey

MrK.S.Angare

Mr V B Theurkar

Ms Shruti Hora/ Computer Instructor

Ms.Pooja Tomer

15

Maths Lab

Mr.C.V.Sridhar-Sec

 

Mrs S Kaur-Primary

Mrs Leena Saha /Mr Navnath Kaken

Mrs S. Wani/ Ms Neelam Solanki

16

Science Lab

Mrs T Virdi-Sec.

Mrs Savita Patankar

Mr V More

Mr Kuldeep T / Mrs Chhaya Dawale

17

Resource Room

Mrs.Geeta R

Secondary

Mrs S.Wani

Mr A K Singh

Mrs. S Kaur, Primary

Mrs. Anjana Mishra

Ms. Pooja Tomer / Mrs Chhaya Dawale

18

Teaching Aid

Mrs Geeta R

Mrs T Virdi

Mrs Saroj Pandey

Mr V N Bhadane

19

Games & Sports

Mr A P Kene-Secondary

 

Mr Raju P-Primary

Mr K S Angare

Mr A K Singh

Mr Ashish Khatri

Mrs Ratna Singh Parihar

Mr. Datta Jagtap

Ms. Pooja Tomer / Sports Coach

20

First- Aid Medical

Check-up

Mr D.Srinivas

Mrs T Virdi

Mrs Vijay More

Mrs Abhaya Deshpande/Mr Kuldeep T /

 Mrs Chhaya Dawale

21

Nature Club /

Mr.A.S.Shinde

Mrs T.Virdi

Mr Vijay More

Mrs Meena Agrawal

Mr Raju Pokharnikar

Mrs. Savita Patankar

22

Integrity  Club

Mrs.Geeta R

Mr U Saroj

Mrs Atiya Saha

Mr A K Singh

Mrs. Elizabeth Howard

23

Vidyalaya Patrika

Mrs Rajshree R

Mr U Saroj

Mrs. Atiya Saha

Mrs Savita Sharma

Mrs Shailja Wani

Mrs E Howard

24

Subject Committee Conveners

 

 

 

Mrs.Geeta R – Social Science

All PGT & TGTs Social Science

Mrs Atiya Saha- Eng

Mr S Waghmare-Pri

All TGTs English

Mr.U.Saroj – Hindi

Mrs E Howard

All TGTs Hindi & Sanskrit

Mr.C.V.Sridhar – Maths

Mrs Savita Patankar

All TGTs Maths

Mr D Srinivas– Sci

Mr Kuldeep T

All  PGTs & TGTs Science

Mr Ranjeet Kondhare

All PRTs

24

P.A,/A.V.System

Mr.K.S.Angare

Mrs Leena Saha

Mrs E Howard

Mr Bhupender

Mr.K.K.Argade

26

Guidance &Counseling

Mr V B Theurkar

Mrs Geeta R

Mrs Saroj Pandey

Mr.V.R.Bhadane

27

Discipline& Corporal Punishment Monitoring Cell

 

 

CPMC

Mr A P Kene

 

 

 

Mr Kuldeep T

Mrs Geeta R

Mr D S Agham

Mr A K Singh

Mrs Leena Saha

Mr Bhupender / Mr Sharad Waghmare

Mr. Ashish Khatri / Sports Coach

 

28

Maintenance of Notice Boards, Photography  & Display of Photographs-Secondary

Mrs Geeta R-Sec.

Mr.A.S.Shinde

Mrs Atiya Saha

Mrs Rajshree P

Primary

Mr Sharad Waghmare

Mr Raju P

Ms Shruti Hora

MS Pooja Tomer/ Mr Bhupender

Mr Ashish Khatri

29

CS-11, CS-54

Mrs Shalja Wani

Mr Sridhar

30

Rajbhasha

Mr.U.R.Saroj

Mrs Savita Sharma

Mrs  Arlene Gracious

Mrs Geeta R

Mr  Vijay More

Mr.V.P.Bhosale

Mr A K Singh

Mr.Raju P

31

Fire Safety, School Safety and Water Portability

Mr.C.V.Sridhar

Mrs.Geeta R

Mr K S Angare

Mr D S  Agham

32

Audio Visual & SUPW

Mr.K.S.Angare

Mr A K Singh

Mrs Meena Aggarwal

33

Scouts & Guides

Mr V N Bhadane  (Scout)

Mr U Saroj

Mr.D.S.Agham

Mr.Raju Pokharnikar

Mrs S Wani

(Guides)

Mrs Saroj Pandey

Mrs Meena Aggarwal

Mrs Ratna Singh

Mrs Sukhwinder Kaur

34

Monthly Enrolment

Mr C V Sridhar

Mrs Savita Sharma ( Sec)

Mrs E Howard, Primary

Mr Ashish Khatri

35

Cubs & Bulbul

Mrs Ratna Singh   &

Mr Raju P

Mr Navnath K

Mrs Chhaya Dawale

Mr.D.S.Jagtap

Mrs Sukhwinder Kaur

Mr Bhupender

MS Neelam Solanki

36

Local Purchase Committee

Mrs Arlene Gracious VP

Mr Ranjeet Kondhare

Mr Geeta R

Mrs.E.Howard

Mr Vijay Bhosale

37

School Website Committee

 

ICT & TAL website & Cyber Security

Mrs.Savita.S

 

Mr Raju P

Mr.K.S.Angare

Mr Ranjit K

Ms Pooja Tomer / Comp.Instructor

38

HOUSE MASTERS

 Secondary

 Primary

RED

Mr  D Srinivas

Mrs E Howard

BLUE

Mr D S Agham

Mrs Anjana Mishra

YELLOW

Mr U Saroj

Mrs Savita Patankar

GREEN

Mrs Geeta R

Mrs S Kaur

39

Nature Club

Mrs.D.Srinivas

Mrs T Virdi

Mrs Vijay More

Mr.A.S.Shinde

40

Art & Craft Club

Mr.A.Shinde

Mrs Savita Patankar

Mrs S  Kaur

Mrs Savita Sharma

41

Excursions

Mrs Arlene Gracious VP

Mr Raju P

Mr V  N Bhadane

Mr Ranjeet Kondhare / Mr Sharad Waghmare

Mrs E Howard / Mr Navnath

42

Staff Room Incharge

Mrs.T.Virdi

Mrs Ratna Singh Parihar

Mrs Saroj Pandey

43

Staff Club

Mr Sharad Waghmare

Mr Vijay More

Mrs Meena Agrawal

44

TLM

Mrs S Kaur

Mrs Anjana Misra

Ms Pooaj Tomer

45

Green Audit

Mr D Srinivas

Mrs Tripat Virdi

Mr Vijay More

46

Tarunaotsav

Mr C V Sridhar

Mr D Srinivas

Mrs Atiya Shah

Mrs Abhaya Deshpande

47

NAEP

Mrs Atiya Shah

Mr K S Angare

Mrs Tripat Virdi

Mrs Leena Saha

Mr V N Bhadane

48

Eco club gardening & Vidyalaya Nursery

Mr D Srinivas

Secondary

Mr Tripat Virdi

Mr Vijay More

Mrs Savita Patankar-Primary

Mr Raju P

Mrs Chhaya Dawale

Mr Anand Shinde

49

CMP

Mrs E Howard

Mr Raju P

Mrs Anjana Mishra

Mrs Savita Patankar

50

Child right Protection cell & POCSO Act 12

Mr A K Singh

Mr Abhay Kene

Mrs Saroj Pandey

Mrs Meena Aggarwal

51

Heritage Club

Mrs Geeta R

Mrs Rajashree P

Mrs Meena Aggarwal

52

Woman & Chils Welfare & POCSO Act 12

Mrs Saroj Pandey

Mrs Rajashree P

Mrs Shailja Wani

Mrs Indrila Mukherjee

53

Olympiad & Exhibition

Mr C V Sridhar

Mr D Srinivas

Mrs Lena Saha

 

 54

EBSB

Mrs Geeta R

 

 

 

55

SBSB

Mr Abhay Kene

 

56

Disaster Management Committee

 

Chair Person -Principal

Mr P S Sangole

 

Vice principal

Ms Arlene G

 

HM

Mrs E Howard

 

Member VMC

Ms Ankita Srivastav

 

PTA Member

Mrs Atiya Shah

 

Students Member

Ritika Singh (Girls)

 

 

Saroj (B)

 

Representative of Distt. Admn

Mr B S Naik

 

Representative of Fire Services

 

 

Representative of Police

Mr Ashok Mane

 

Representative Health Dept

Dr Karnik

 

NGO Member

Mr Surwase

 

57

Sub Committee Under DM Committee

 

Awareness generation and Warning & information Dissemination Team

 

 

Evacuation / Crowd Management /Stampede Committee

Ground Floor (Sec) 

Mrs Atiya Shah

Mr V N Bhadane

Mr Anand Shinde

Ground Floor (Pri) 

Mrs Indrila Mukherje

Mrs Chhaya Dawale

Mrs Savita Patankar

First Floor (Sec)

Mr Saroj Pandey

Mrs Leena Saha

Mr Vijay More

First  Floor (Pri) 

Mr Ashish Khatri

Ms Neelam Solanki

Mr Navnath Kaken

First Floor –Center (Sec)

Mr D S Agham

Mr D Srinivas

Mr S Waghmare

First  Floor Centre  (Pri) 

Mr Kuldeep T

Mr K S Angare

Mr Bhupender

 

Dissemination Team  & Search & Rescue Team

 All Male Teachers & Sub Staffs

58

Fire Safety Team

 

 

59

First Aid /Truma Management Team

 

 

60

School Security & Safety Team

 

 

61

Transport Management & Safety Committee

Mr A K Singh

Mr K S Angare

Mr S Waghmare

Mr D S Jagtap

62

Safety of the DIVYANG students Committee

Mrs I Mukherjee

Mr S Waghmare

Mrs Chhaya Dawale

Mr D S Jagtap

63

Seating Arrangement

Mr A K Singh

Mr V N Bhadnae

Mr S Waghmare

Mr D S Jagtap

Mr Bhupender

MrAshish Khatri

Mr Kuldeep T

Mr K K Argade

Mr Sudesh Sarsar

64

Refreshment

Mrs Tripat Virdi

Mrs Saroj Pandey

Mrs Meena Aggarwal

Mrs Ratna Singh Parihar

Mrs Chayya Dawale

Mr Navnath Kaken

Mr Ishwar Jajot

Mr Gautam Kamble

Mr L B Babar